Štedrá večera 2010 v duchu tradícií

4. adventná nedeľa sa vo Veľkých Kršteňanoch niesla v znamení prichádzajúcich Vianoc.

Členovia miestnej organizácie JDS na Slovensku pozvali všetkých spoluobčanov na posedenie pri štedrovečernom stole. Zámerom kultúrneho podujatia bolo predstaviť najmä tým mladším tradíciu Vianoc z čias tých skôr narodených. A že pozvanie našlo pozitívnu odozvu v radoch širokej verejnosti, o tom svedčí aj preplnená sála miestneho kultúrneho domu, kde za slávnostne vyzdobené stoly zasadla takmer stovka Veľkokršteňancov, ktorí sa najskôr započúvali do ľúbivých vianočných piesní v podaní členov JDS i detí pri vianočnom stromčeku a Jezuliatku a potom nasledovala štedrá večera v duchu starých tradícií.
Začala hádzaním orechov do kútov miestnosti, aby bola po celý rok v dome hojnosť. Veštenie z jabĺčka nám malo odhaliť, či nás bude nadchádzajúci rok sprevádzať zdravie a šťastie. Potom členovia JDS ponúkli prítomným oblátky s medom a cesnakom, aby sme boli dobrí ako med. Samozrejme, nechýbala klasická výborná voňavá kapustnica s hríbmi, údeným mäsom a klobásou. Ako druhý chod mnohí čakali rybu so zemiakovým šalátom, ktorá dnes patrí do štedrovečerného jedálnička väčšiny rodín, avšak starou tradíciou v našej obci je podávanie makových pupáčkov s maslom, ktoré pripravili šikovné ruky našich dôchodkýň. Mnohí z nás ich jedli prvýkrát, ale určite nie posledný.
Na Štedrý deň sa mal každý najesť do sýtosti, lebo odisť od stola s poloprázdnym
žalúdkom znamenalo, že by mohol byť ďalší rok neúrodný. Z krštenianskeho kultúrneho domu však hladný neodchádzal nik. Veď štedrovečerný stôl má vždy symbolizovať hojnosť a podľa tohto zvyku sa riadili aj naši hostitelia, pretože stoly sa prehýbali ovocím, oblátkami i všakovakým vianočným pečivom. Samozrejme, nechýbal ani najúžasnejší vianočný koláč – štedrák, ktorý poznáme aj pod názvom skladaník. Rozmanitosťou plnky s jej symbolmi vyjadroval želanie zabezpečiť hojnosť, plodnosť a tým aj dobrú úrodu v nastávajúcom roku.
Na záver nám prišli zaspievať a zavinšovať koledníci. Popriali všetkým prítomným, aby nachádzajúce Vianoce prežili v zdraví, šťastí a radosti.
Vianoce ako kedysi zaujali aj mladých a tým skôr narodeným oživili spomienky na dávne časy detstva, keď sedeli pri štedrovečernom stole so svojimi rodičmi. Za sprítomnenie atmosféry Vianoc patrí poďakovanie autorom scenára celého podujatia i kuchárom zároveň: veľkokrštenianskym členom JDS, ktorým aj v novom roku želáme najmä veľa zdravia a tvorivých nápadov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.